Ліпити гіпсокартон безпосередньо до основи – не надто хороша ідея. Краще зробити каркас. Що йому потрібно? Профілі під гіпсокартон різних видів, «краби» (однорівневі з’єднувачі), кронштейни з вушками, що відгинаються, саморізи. Для стелі також знадобляться звичайні або анкерні підвіси.
Види профілів
Вироби під гіпсокартон формою нагадують букву П – спинка та дві полиці.
- ПН (UW). Стіновий напрямний. Задає площину майбутньої конструкції. Розташовується горизонтально.
- ПЗ (CW). Стіновий стійковий, він же несе. Жорстка силова основа каркасу, до якої кріпляться гіпсокартонні листи.
- ПП (UD). Стельовий напрямний. Використовується для підвісних стель, для стін не підходить.
- ППН (CD). Стельовий стійковий. Формує основний каркас.
- ПУГ. Кутовий стіновий, відповідає за формування чітких кутів.
- Арочний, він гнутий. Як випливає з назви, вигнутий і застосовується до створення криволінійних конструкцій.
Встановлення
Головне при монтажі каркасу під гіпсокартон – розмітка. Необхідно відзначити лініями місця кріплення напрямних та стійкових профілів. Між останніми наносяться додаткові горизонтальні та вертикальні лінії: на їхньому перетині встановлюються стінові кронштейни або стельові підвіси. Крок профілю — ширина гіпсокартонного листа. Якщо стельовий каркас, розмітка спочатку наноситься на підлогу, потім переноситься на стелю за допомогою схилу.
При монтажі на стіну спочатку встановлюються напрямні профілі: один кріпиться до підлоги, інший до стелі. Спинки притискаються до основи, полиці дивляться від нього. Кріплення — дюбелі, анкери, рідше шурупи. Далі по розмітці встановлюються кронштейни. Профілі, що несуть, потрібно підрізати; довжина дорівнює висоті кімнати мінус 10 мм. Далі елементи вставляються в напрямні вертикально і боком (полиці профілю дивляться вздовж напрямної, не впоперек), затискаються лапками кронштейнів і кріпляться. Для сильно навантажених конструкцій треба зібрати повноцінні стійки з двох стійкових профілів, вкладених одна в одну.
Іноді до конструкції додаються поперечні несучі профілі. Вони кріпляться до вертикальних за допомогою крабів.
Готовий каркас можна відразу обшити гіпсокартоном, а можна заздалегідь заповнити утеплювачем або прокласти всередині комунікації.
При монтажі гіпсокартонних стель спочатку по периметру кімнати у верхній частині стіни встановлюється напрямний профіль (він утворює площину майбутньої стелі). Потім по розмітці розміщуються кронштейни. Потім основні та поперечні стійкові профілі (для стелі наявність поперечних обов’язково). Можна обшивати.